A PTE Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének tevékenysége (2021 január-2021 május)
Szakszervezetünk 1989-től működik egyetemünkön. 2021 előtt tevékenységében a szociális, kulturális és üdültetési területek voltak a meghatározóak. 2017-től azonban bevezetésre került a jogsegélyszolgálat is, és ez utóbbi egyre dominánsabbá vált. A modellváltás folyamata azonban új kihívások elé állította az FDSZ PTE Intézményi Szervezetét, amiben már nemcsak a jogsegély szolgáltatás vált a legfontosabbá, hanem a felkészülés arra, hogy a közalkalmazotti státusz elvesztésével egyrészt új kollektív szerződést sikerüljön elérni a munkáltatóval, másrészt a munkavállalók védelme vált a szervezet központi feladatává. Ezért 2021 februárjában és márciusában már nemcsak a jogsegélyszolgálat átalakítására került sor, hanem egy, a munkaügyekben járatos ügyvéd alkalmazására is.
Az elmúlt hónapok számos feladatot és kihívást hoztak életre. Az alábbiakban az ezekre születő válaszokat és megoldásokat mutatjuk be röviden.
- A reprezentáció kérdése
2021 februárjában az FDSZ létszáma a PTE-n 380 fő volt. Az egyetemi dolgozók száma 7122 fő. A modellváltás folyamatában az FDSZ aktív részvételének, valamint az egyetemi vezetéssel szembeni tárgyaló félként való fellépésének feltétele, a 10 százalékos reprezentációs szint nagyon távolinak tűnt. A 10 százalékos indexet anno az Integrált Egészségügyi Szakszervezet (IESZ) érte el, így a 2014-ben kötött kollektív szerződést ők írták alá.
2021 elejétől azonban megváltozott az egészségügyben dolgozók jogállása: a közalkalmazotti státuszból szolgálati jogviszony lett, és kollektív szerződést sem köthetnek. Ezért szervezetünk februárban levelet írt Rektor Úrnak és Kancellár Úrnak ez ügyben, hogy vegye figyelembe a jogviszonyváltozást. Erre választ akkor még nem tudtak adni. A márciusi tárgyalásainknál Bódis államtitkár úr sem tudott válaszolni, április végén pedig Stumpf István kormánybiztos sem. Május 11-én az egyetem vezetésének megismételtük kérésünket. Válaszukban közölték, hogy az egyetem azon munkavállalóiknak, akik kollektív szerződésre jogosultak, a létszáma 3768 fő. Egyben kérték, hogy közöljük az FDSZ létszámát. Ez megtörtént: a 2021május 20-i adatok szerint az FDSZ létszáma 640 fő volt (a szekszárdi tagozattal együtt). Így elértük – sőt jóval meg is haladtuk - a reprezentációs indexet, amit az egyetem azzal is igazolt, hogy a modellváltással kapcsolatos konzultációra és az új kollektív szerződés megkötésének tárgyalására is kaptunk meghívást.
- Az FDSZ tevékenysége a modellváltás folyamatában
2021. január 8-án jelentették be a modellváltást egyetemünkön. Rögtön kiadtunk egy tiltakozó nyilatkozatot, ami a helyi sajtóban is megjelent. Rektor úr egyeztetésre hívott minket és ott megismételtük elhatározásunkat, hiszen a váltáshoz szinte minden információ és kondíció hiányzott. Január végén, a szenátusi döntés előtti egyeztetésen is hasonló véleményünket hangoztattuk. A szenátusi döntés után szintén kiadtunk egy nyilatkozatot. Az ATV kétszer is lehetőséget adott véleményünk kifejtésére.
Mivel a modellváltás ténye eldőlt, az egyetem vezetése felé azzal a kéréssel fordultunk, hogy a váltással kapcsolatos munkacsoportok közül az „intézmény átalakítási” csoport munkájában vehessünk részt, hiszen a munkavállalókat elsősorban ez érinti. Márciustól a munkacsoport minden anyagát megkapjuk, így lehetőségünk van arra, hogy éljünk véleményezési jogunkkal
- A Szervezeti és Működési Szabályzat kidolgozása
Március elejétől hozzákezdtünk az SZMSZ átalakításához. A 2014-es ugyanis már elavulttá vált, másrészt igazodnunk kell a központ SZMSZ-éhez, amit 2020 őszén fogadtak el. Ennek elfogadásával lehetőségünk van a korszerűbb szervezeti formák kialakításához és tevékenységünk megújításához is.
- A Kollektív szerződés
2021 márciusától dolgozunk a kollektív szerződés tervezetén. Igen bonyolult és komplex közelítést igénylő munkáról van szó, ami a Corvinus egyetemen is majd egy évig tartott. A mi esetünkben azonban ennyi idő nem áll a rendelkezésünkre. Az FDSZ a Kollektív Szerződés kialakításánál mind a modellváltó egyetemek tapasztalataira, mind a PTE polgárainak ötleteire és véleményére egyaránt építeni kívánt. Ezért egyetemünk munkavállalói részére kiküldtünk egy, a Corvinus által elkészített kérdőívet, amit kb. 450-en töltöttek ki, majd május végén a tervezet első változatát is kiküldtük, amire a mai napig sok reagálás és változtatási igény jött be.
A Kollektív Szerződés tervezésének folyamata azonban igen hosszú és többlépcsős folyamat. Első ütemében az elnökség és a tervezet elkészítője (dr. Zeller Judit) folytatott egyeztetéseket, majd a Bizalmi Testület június 2-án az első részét tárgyalta, majd június 10-én kerül sor a második részt megvitatására és a Szerződés tervezetének elfogadására. Ezt követően kerül sor az egészségügyi-orvosi szakszervezetekkel való egyeztető tárgyalásokra, amit már korábban elkezdtünk nekik. Az ő javaslataikkal együtt fogjuk majd együtt benyújtani az egyetem vezetésének az un. „módosított kollektív szerződés” általunk elképzelt változatát. A következő lépések az egyetem vezetésével folytatott tárgyalások lesznek. Ha rajtunk múlik, akkor szeretnénk ezeket befejezni és elfogadtatni még augusztus elseje előtt.
Szeretnénk elérni azt, hogy a munkavállalóink az egyéni munkaszerződéseiket addig ne írják alá, amíg meg nem állapodtunk a kollektív szerződésben! (Ugyanis a KSZ természetesen hat az egyéni szerződésekre.)
- Előttünk álló feladatok
- Ki kell dolgoznunk az Adatvédelmi Szabályzatot. Ahogy a KSZ, úgy az adatvédelem is a munkavállalók védelmét veszi figyelembe. Ugyanis előfordulhat – volt már rá példa –, hogy egyes vezetők megtiltják, hogy a dolgozók belépjenek a szakszervezetbe, avagy figyelik az új belépőket.
- A karokon és intézményekben a modellváltással kapcsolatban új Teljesítmény Értékelési Rendszert alakítanak ki. El kell érnünk, hogy a szakszervezetet minden intézményben bevegyék a TÉR kialakításának folyamatába!
- Bérkérdés. Ígérvény volt a kétszer 15 százalékos béremelés az oktatók és a nem oktatók számára. A következő kétszer 15 százalék viszont differenciáltan kerül elbírálásra. Jelen kell majd lennünk ebben a tárgyalásokban is, különös tekintettel arra, hogy a bérkérdést összekötik a pluszmunkák díjazásának eltörlésével.
- A modellváltás együtt jár a képzési rendszer áttekintésével és „racionalizálásával”. Erre 2022 szeptemberében kerül sor. Az FDSZ érdekvédelmi tevékenységére ekkor lesz majd igazán szükség!
- Kulturális-közösségi tevékenységünk a járvány miatt jelenleg leszűkült. Segélyezési tevékenységünket és az üdültetések szervezését viszont folytatni tudjuk.
Szervezetünk az utóbbi években folyamatos megújuláson megy keresztül. Az elmúlt időszakban azonban a változások olyan nagy sebességgel és növekvő bizonytalanságban érkeztek, amihez nagyon nehéz alkalmazkodni. De még nehezebb a változással együtt járó indulatok, érzelmek és érdekek össztűzében alkalmazkodni. Ezért széthúzás helyett a következő időszakban összefogásra van szükségünk! Mert a szakszervezkedés 200 éve arra tanított meg minket, hogy az érdekvédelem mellett ugyanolyan fontos a szolidaritás és az összefogás. Csak így tudjuk elérni a fentebb vázolt céljainkat!
Üdvözlettel:
az FDSZ PTE Intézményi Szervezetének elnöksége
Dr. Horváth Csaba Kosaras Attila Dr. Hausmann Péter
elnök elnökhelyettes gazdasági vezető
- 149 views